Generációváltás a magyar földeken - Új lendületet kap a mezőgazdaság

Generációváltás a magyar földeken – Új erőre kap a mezőgazdaság

Új lendületet kap a mezőgazdaság: fiatalokat támogat az állam. Generációváltás a magyar földeken: milliókkal segítik a fiatalokat.

Generációváltás a magyar földeken - Új lendületet kap a mezőgazdaság



79 milliárdos keretösszegből 89,6 millió forintos támogatásra pályázhatnak fiatal gazdák. Akár 89,6 millió forintos támogatást is elnyerhetnek a negyven év alatti gazdálkodók, a Fiatal Gazda pályázaton. Erre a pályázatra már most érdemes felkészülni, hiszen az eddigi agrártámogatási pályázatok többségét már a második szakasz után lezárták a forrásösszeg kimerülése miatt. A lehetőség az agrárium, a mezőgazdaság generációváltását is segíthet.

A fogyasztók részére pedig azért lehet érdekes, mert új, modernebb technológiák bevezetésével, elterjesztésével, a mezőgazdasági termékek kínálata is megújulhat.



79 milliárd forintos keretösszeggel jelenik meg a Fiatal gazda pályázat, melyre a tervezet szerint 2025. április 8-tól lehet pályázni. A 40 év alatti gazdálkodók akár 89,6 millió forintos támogatást is kaphatnak. A fejlődni vágyó kisebb gazdaságok vezetőinek ez esély egy százszázalékos, tehát önerő nélküli vagy minimális önerőt igénylő támogatásra.



Államilag elismert mezőgazdasági jellegű végzettséggel rendelkező, 18 – 40 év közötti magánszemélyek, vállalkozók pályázhatnak a fejlesztési forrásra, akik legfeljebb öt éve alapított mezőgazdasági üzem tulajdonosai és akik legfeljebb öt éve kezdték el a gazdálkodást.



A gazdaság mérete is feltétel: elvárt a minimum 10.000 euró – maximum 50.000 euró értékű üzemméret.



Mire lehet támogatást igényelni?



A felhívásban két célterületen együttesen lehet támogatást igényelni. Az 1. célterület a fiatal vállalkozók üzleti elképzeléseinek megvalósulását segíti. Ehhez kapcsolódóan egy egyösszegű (14,6 millió Ft) átalány támogatást lehet nyerni, mely a gazdaság fejlesztése érdekében szabadon felhasználható. A 2. célterületen belül négy célterület szerepel a pályázati kiírás tervezetében.



Az első az állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések megvalósítása. Ide tartozik többek között az állattartó telepi épületek építése és bővítése, állattartáshoz, takarmányozáshoz szükséges gépek, állategészségügyi és higiéniai eszközök, valamint a betakarítást segítő eszközök, munkagépek beszerzése és sok egyéb az állattartást segítő beruházás.



A második a kertészeti fejlesztések megvalósítása. Ebben az ágazatban például épületek építése, kertészeti gépek és eszközök – többek között traktor, traktorhoz kapcsolható munkagépek, talajművelő gépek beszerzése- továbbá fagyvédelemhez szükséges eszközök telepítése szerepel a támogatási lehetőségek között.



Harmadik területként terménytisztítók, szárítók és tárolók építésére, korszerűsítésére és a szükséges gépek beszerzésére lehet forrást igényelni.



Negyedikként pedig termények: gyümölcs-, gyógynövény-, aroma- és fűszernövény, valamint borszőlő ültetvények telepítéséhez nyújt segítséget a pályázat. 



Új, kivételes lehetőség: az általánytámogatás



A Fiatal gazda pályázat nagy előnye, hogy az elnyert támogatásból minden nyertes 14,6 millió forint összeget – úgynevezett általánytámogatást – szabadon fordíthat a saját maga által fontosnak tartott fejlesztésre. Ebből olyan beruházások is megvalósíthatóak, melyeket egyébként a pályázat nem támogat, ilyen lehet például az állatvásárlás és a napelemtelepítés.



„Mi magunk is úgy látjuk és a gazdálkodók is úgy vélik, hogy a korábbi konstrukciókhoz képest előnyösebbek a feltételek a termelők számára” – emelte ki Miklovicz Péter, pályázati szakértő.


Több hónapos tervezés is megelőzheti a pályázat benyújtását



Évek óta vártak a termelők a Fiatal gazda pályázatra, nagyon sokan ebben látják saját gazdaságuk gyors és költséghatékony fellendítését.



„Több ezer ügyfelünk közül többeknek már elkezdtük előkészíteni a pályázati anyagát. A korábbi pályázati konstrukciók tapasztalatai alapján az várható, hogy a keretösszegre hatalmas lesz az igény és a forrás hamar kimerül” – vetítette előre a pályázati szakértő.



A pályázatírástól, a lebonyolításban nyújtott segítségen keresztül a monitoringig komplex pályázati támogatást nyújtó cég vezetője felhívja a figyelmet arra, hogy több olyan feltétel is van, ami miatt már most érdemes elkezdeni a felkészülést a pályázat benyújtására.



„A feltételként megszabott üzemméretek valós meghatározása hosszabb időt vehet igénybe, aki pedig építkezési beruházást tervez, annak számolnia kell azzal, hogy az építészeti és műszaki tervdokumentáció elkészítése nem egy-két hetes munka, hanem több hónapot igénybe vevő folyamat” – részletezte Miklovicz Péter.



Hogyan válasszunk pályázatíró céget?



A szakember figyelmeztetett ara, hogy napjainkban nagyon sok cég segíti a gazdálkodókat a pályázatírásban-és lebonyolításban, de érdemes több tényezőt is megvizsgálni, hogy valóban hasznos legyen az együttműködés.

A pályázati szolgáltatást nyújtó cégek honlapján érdemes tanulmányozni a referenciákat. Ha nem találunk feltüntetve eddig elért eredményeket, az kérdéseket vethet fel. A sikergarancia léte és az előminősítés fontos tényező.

Nagy előny, ha a cégnél dedikált szakember segíti a pályázót, aki alaposan ismeri a pályázati anyag minden apró részletét és személyre szabott tanácsokkal segít, valamint akár még a fejlesztések kivitelezéséhez is tud megbízható cégeket ajánlani.

Facebook oldal: ITT>>>

Post Author: EgyNap Magazin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük