Óriási viharokat úszott meg Magyarország – Komoly károkat sikerült megelőzni.
Idén is védte a jégkároktól a mezőgazdasági, lakossági, közületi értékeket a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által üzemeltetett országos jégkármérséklő rendszer. Az április 15. és szeptember 30. közötti védekezési szezonban 93 napon, összesen közel 188 ezer üzemórára kellett bekapcsolni.
A generátorok így a tavalyinál 6 százalékkal hosszabb ideig üzemeltek.
Ismertette kedden kiadott közös összefoglalójában a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az Agrárminisztérium (AM).
Annak ellenére, hogy rendkívül aszályos volt az időjárás, a levegő nedvességtartalma magas volt.
Ami kedvezett a lokális, heves zivatarok és szupercellák kialakulásának.
A 169 napos védekezési szezonban minden második (93) napon alakult ki jégveszélyes felhőzet hazánk felett, ebből 32 napon extrém módon jégveszélyesek voltak a zivatarok, ami közel kétszerese a tavalyinak.
- Világsztár közegben László Evelin – Berlinig énekelte magát
- Ezt a gyönyörű hazai kirándulóhelyet látnod kell ősszel (is)
- Rekordszámú női jelölt a hazai üzleti Oscar-díjon
- Az elektromos autók előnyei és hátrányai
- Átütő sikerként értékelik a kiállítók az 56. Műegyetemi Állásbörzét
Az összegzés kitér arra is, hogy az idei védekezési időszakban a tavalyinál mintegy 60 százalékkal nagyobb területre, 47 ezer hektárra jelentettek jégkárt a gazdálkodók.
Ez azonban lényegesen kisebb terület, mint 2017-ben, az utolsó évben, amikor még nem működött az országos rendszer. Akkor másfélszer ekkora területre, 72 ezer hektárra érkezett jégkárbejelentés.
Az ország 986 pontjáról – 219 automata és 767 manuális talajgenerátor segítségével – ezüst-jodidot a felhőkbe juttató rendszer minden évben több tízmilliárd forint kárt előz meg a mezőgazdaságban.
Emellett lakossági, ipari, állami létesítményeket, ingatlanokat és ingóságokat is véd.
A NAK által kiépített rendszernek az idei a hetedik üzemelési éve volt, működtetéséhez az Agrárminisztérium évi legfeljebb 2 milliárd forint külön forrást biztosít.
Számítások szerint a rendszerre fordított minden forint mintegy 33 forint termelési értéket óv meg. Éves szinten ez 50 milliárd forint megmentett termelési értéket jelent.
Magyarországon idén is jellemzően egy-egy extrém zivatar vagy szupercella okozott szűkebb területeken jelentősebb károkat.
Az extrém viharok ellen sehol a világon nincs védekezési mód.
Az év hátralévő részében a rendszer karbantartási munkálatait végzik el, felkészítve azt a következő, 2025 tavaszán induló védekezési szezonra.
MTI
kép: Stock kép