Teafaolaj - 15 komoly probléma, amin segíthet

Teafaolaj – 15 komoly probléma, amin segíthet

A teafaolaj sokoldalú és hasznos segítőtárs. A gyógyhatásokkal rendelkező ausztrál teafa, a Melaleuca alternifolia olaja az egyik leggyakrabban használt olaj.

Teafaolaj - 15 komoly probléma, amin segíthet

Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító hatása miatt sokoldalú szerepe van a mindennapokban.

Baktériumölő, gombaölő, vírusölő, parazitaölő tulajdonságait széles körben alkalmazzák.

Figyeljünk viszont oda arra, hogy milyen teafaolajat vásárolunk, hiszen két teafaolaj között is nagy minőségbeli különbség lehet!

Terápiás szempontból azok a 100%-os teafa illóolajok az értékesek, melyek terpinén-4-ol tartalma 35 és 48 % közötti, a cineol-tartalma viszont 5% alatti, mivel ez utóbbi vegyület irritálhatja a nyálkahártyát. 

Teafaolaj alkalmazása különböző felmerülő problémákra


Szúnyogok elleni védelem

Kicsiknek és nagyoknak egyaránt nagy bosszúságot tudnak okozni a szúnyogcsípések. Nem jönnek be a rovarok a helyiségbe, ha pár csepp teafaolajat csepegtetünk egy kis tál vízbe és azt az ablak vagy ajtó közvetlen közelébe helyezzük. Aromalámpába vagy párásítóba is tehetjük, ilyen módon is hatékony. 

Meghúzódott vagy túlterhelt izmok

A téli hónapokban elszoktunk a nagyobb sétáktól, így a tavaszi hosszabb kirándulások, túrák elsőre megviselhetik izomzatunkat. Ezekre nyújthat megoldást egy helyi masszázs, amelyet olajokkal is elvégezhetünk. Gyulladáscsökkentő hatású masszázsolajat kapunk, ha a masszírozáshoz használt kb. 100 ml alapolajba 5 csepp teafaolajat cseppentünk. Így a fáradt, gyulladt tagjaink is megnyugvást találhatnak. 

Bőrproblémák

Bőrünk a melegebb hónapokban fokozottan ki van téve a különböző környezeti hatásoknak, amelyek könnyen irritációt, pattanásokat, horzsolásokat vagy egyéb kisebb sebeket is okozhatnak. Ilyenkor különösen fontos, hogy olyan természetes és hatékony megoldásokat alkalmazzunk, amelyek segítik a gyógyulást és megakadályozzák a további fertőzéseket. A teafaolaj egy kiváló választás, hiszen antibakteriális és sebgyógyulást elősegítő hatás is köthető hozzá. Segít a pattanások kezelésében és védelmet nyújt a bőrfertőzések ellen, mindezt természetes módon.

Bőrproblémák esetén naponta 10-15 csepp teafaolajat kell fél deciliter langyos vízben elkeverni, és az elegyet steril vattapamaccsal vagy gézzel az érintett bőrfelületre felvinni. A teafaolaj a sebkezelésben, az elsősegélyben is nélkülözhetetlen. Ügyeljünk arra, hogy mindig hígítva használjuk, ne vigyük fel töményen a bőrfelületre! 

Száj- és fogínygyulladás, valamint egyéb szájfertőzések

Utazások alatt a szokatlan ételek-italok, eltérő baktériumkultúra vagy a higiéniai körülmények megváltozása, valamint fogászati problémák is száj- és fogínygyulladáshoz, valamint szájfertőzésekhez is vezethetnek. Antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően a teafaolaj képes felvenni a harcot a szájüregi fertőzésekkel szemben. Segít megelőzni a gyulladások kialakulását és frissen tartja a szájüreget, így ideális megoldás lehet a kalandok során. 

Száj- és fogínygyulladás esetén javasolt 5-10 csepp teafaolajat 1 dl langyos vízzel elkeverni, és ezzel naponta többször öblögetni. Azonban vigyázzunk, hogy nehogy lenyeljük az elkészített öblögetőt! 

Korpás, viszkető fejbőr

A téli-tavaszi sapkaszezon alatt sokaknak megizzad a fejbőre, és akár gombás fertőzése is kialakulhat a hajas fejbőrön. Amikor már nem viseljük a fejfedőket, láthatóvá válik a probléma, és azonnal kezelni szükséges a viszkető, korpás tüneteket. Utazások alatt is érheti irritáció a fejbőrt, például sós tengervíz vagy erős napfény formájában. Teafaolajat tartalmazó samponnal hatékonyan és gyorsan megszüntethetők ezek a kellemetlen tünetek is. 

Mikor és hogyan NE használjuk a teafaolajat?

12 éves kor alattiak ne használják és azok se, akiknek ismert érzékenysége vagy allergiája van a teafaolajra vagy a fenyőgyantára. A teafaolajat nem szabad lenyelni és inhalációra, párakötéshez sem alkalmazható, valamint a szem közvetlen környékén és a fülben is kerüljük a használatát! Csak hígítva alkalmazandó! 

A kockázatokról és a mellékhatásokról mindig olvasd el a betegtájékoztatót, vagy kérdezd meg kezelőorvosodat, gyógyszerészedet!

TOVÁBBI CIKKEK ÉLETMÓD TÉMAKÖRBEN:

Kép: Tebamol

Post Author: EgyNap Magazin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük