Így tudod igényelni a kedvezményes H-tarifát

Spórolj a fűtésen: használd okosan a H-tarifát! Ezekre érdemes ügyelni az igénylés során.

Így tudod igényelni a kedvezményes H-tarifát

A megújuló energiaforrásokat támogató H-tarifa 2010 óta elérhető Magyarországon és egyre többen fedezik fel annak előnyeit. Ez a kedvezményes áramszolgáltatási forma kifejezetten a hőszivattyús rendszereket használó háztartásoknak nyújt jelentős megtakarítást a fűtési szezonban. Néhány dologra azonban nem árt ügyelnie annak, aki szeretne élni a lehetőséggel.



A H-tarifa célja, hogy kedvezőbb áron biztosítson elektromos energiát a megújuló energiaforrásokkal működő fűtési rendszerek számára.

Ez azt jelenti, hogy például a hőszivattyús berendezések és klímák által használt keringtető szivattyúk, kompresszorok és berendezések fogyasztása a fűtési szezonban alacsonyabb áron számolható el.

„A H-tarifa egy külön mérővel mért, úgynevezett idényjellegű tarifa, amely a téli szezonban, fűtésre használható. Október 15. és április 15. között áll rendelkezésre, ilyenkor az egyik regiszterben tárolt fogyasztás alapján számolják el a kedvezményes díjat, az ezen kívüli időszakban az óra automatikusan átvált egy másik regiszterre, az ott elfogyasztott értéket már a hagyományos A1-es díjszabás szerint kell fizetni. A klímával történő nyári hűtést csak normál díjazással tudjuk használni” – magyarázza a légkondícionálókkal foglalkozó szakértő, Stuller István.

Érdemes körültekintőnek lenni, ha igényled a H-tarifát

Ahhoz, hogy a H-tarifát igénybe vehessük, szigorú technikai feltételeknek kell megfelelnünk. Kellemetlenséget okozhat például, ha a meglévő mérőhely nem felel meg a szabványnak, ilyenkor ugyanis szabványosítani kell azt, ami plusz költséggel és bontással járhat.

Elengedhetetlen, hogy a hőszivattyús berendezés külön mért, nem leválasztható áramkörre legyen csatlakoztatva, és legalább 3,4-es SCOP értékkel, azaz szezonális fűtési jóságfokkal rendelkezzen. A berendezésről minden fontos információt az energiacímkéről tudunk leolvasni.

Fontos az is, hogy az elektromos hálózat megfeleljen a szükséges szabványoknak, különben annak korszerűsítése elengedhetetlen.

A megfelelő hűtő-fűtő berendezés kiválasztása után a szolgáltatónál kell benyújtani az igényt, majd szakemberrel kiépíttetni a H-tarifás mérőórát.

Berendezések tekintetében a magyar piacon a legelterjedtebb hőszivattyús megoldások a levegő-levegő típusú split klímák és a levegő-víz rendszerek. A szakember szerint a modern berendezések közül szinte mindegyik alkalmas a H-tarifával történő üzemeltetésre, de érdemes az energiacímkéken a magasabb besorolásokat keresni.

A H-tarifa nem az energiafogyasztást csökkenti, hanem a felhasznált energia díját.

Ez jelentős különbséget jelenthet a hagyományos A1 tarifához képest, különösen, hogy ez a tarifa korlátlan, és nem számít bele a rezsicsökkentési határértékekbe. Egy jól kiválasztott és hatékonyan működő berendezéssel hosszú távon komoly költségmegtakarítás érhető el, különösen, ha a fűtési szezonban rendszeresen karbantartjuk a klímát. A porszűrők tisztítása és az évi kétszeri szakértői átvizsgálás alapvető fontosságú a hatékonyság fenntartása érdekében.

A H-tarifa nemcsak pénzügyi előnyt jelent, hanem támogatja a fenntartható energiagazdálkodást is.

„A kedvezményes tarifával ösztönözhetjük a felhasználókat arra, hogy korszerű és energiatakarékos hőszivattyús rendszereket válasszanak, ezzel csökkentve a környezetre gyakorolt terheket. A H-tarifa egyértelműen azok számára kínál előnyt, akik nem csupán takarékoskodni szeretnének otthon. Hanem a fenntarthatóságot is szem előtt tartják” – zárta gondolatait Stuller István.

Sajtóközlemény

Facebook oldal: ITT>>>

Post Author: EgyNap Magazin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük