Ha így oldod meg az iskolakezdésre a bevásárlást, nem lehet baj.
Az iskolakezdésre már rengetegen készülnek, de vannak, akik utolsó pillanatra hagyják a bevásárlást. Egy a biztos: nem lehet elkerülni. Az iskola első napjának közeledtével nemcsak a tanulók és szüleik készülnek fel az új tanévre.
A fogyasztóvédelem is kiemelt figyelmet fordít az iskolakezdésre, a bevásárlásra, a termékekre és az elérhető tanszerek ellenőrzésére. Hívta fel a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Az illetékes szervek minden esetben eljárnak, ha jogszabálysértés gyanúja merül fel. Legyen szó megtévesztő kereskedelmi gyakorlatról, vagy termékbiztonsági szempontból nem megfelelő termék forgalmazásáról.
A fogyasztóvédelemért felelős minisztérium akkreditált Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma a korábbi években a tanévkezdéssel összefüggésben számos terméket vizsgált.
Többek között színes ceruzákat, vízfestékeket, gyurmákat, színes papírokat, temperákat, krepp papírokat és fűzőlapokat. A vizsgálatok a termékek esetleges fém – réz -, illetve mérgező nehézfém – ólom, kadmium – tartalmára terjedtek ki.
Ugyanis ezek súlyos egészségkárosodást okozhatnak.
A vizsgálatok során a laboratórium nem talált mérgező anyagokat állapította meg az NGM.
A műanyag neszesszerek és tolltartók azonban kevésbé szerepeltek jól a korábbi években.
A PVC alapanyagú termékek több, mint 60 százaléka volt tiltott ftalát tartalmú. A vizsgálat annak ellenőrzésére terjedt ki, hogy az adott termékek tartalmazzák-e a három egészségre káros lágyítószer, a benzil-butil-ftalát, dibutil-ftalát vagy a di-2 etilhexil-ftalát valamelyikét a meghatározott határérték felett.
Ezekben az esetekben a hatóság kivonta a termékeket a forgalomból. Azon termékek használata, amelyek nagy koncentrációban tartalmazzák a vizsgált lágyítószereket, súlyos kockázatot jelenthetnek a gyermekek egészségére.
Ezért a lágy műanyagból, PVC-ből készülő tolltartók kerülése javasolt.
A tudatos fogyasztói magatartásnak kulcsszerepe van a tanszerek kiválasztásakor is. Érdemes előre tájékozódni az üzletek kínálatáról, a termékek minőségéről és árairól.
Ebben az árösszehasonlító oldalak, valamint az egyes kereskedelmi egységek reklámújságjai is hasznos segítséget jelenthetnek. á
Nem mindig a legolcsóbb ajánlat a legjobb választás.
Hiszen az alacsony ár gyakran silány minőséggel párosul, ami később kellemetlenségeket okozhat.
Amennyiben a vásárlás során, vagy azt követően bármilyen fogyasztói problémánk merülne fel, azonnal jelezzék azt az eladónak, illetve kérjék jegyzőkönyv felvételét.
Ha nem sikerül egyezségre jutni a kereskedővel, panaszunk intézése érdekében békéltető testülethez lehet fordulni, míg jogszabálysértés, például megtévesztő reklám vagy árfeltüntetés esetén pedig a fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalhoz.
MTI
Facebook oldalunk: ITT>>>
kép: Stock kép